29 Nov
Zynga, Angry Birds'ü Satın Almak İstedi İnternet oyunculuğunun hızla büyüyen firması Zynga'nın, geçtiğimiz dönemlerde Angry Birds'ün yapımcısı Finlandiyalı Rovio'yu satın almak istediği ortaya çıktı.

Mobil oyunculuğun belki en çok bilinen oyunlarından olan Angry Birds'ün yapımcısı olan Rovio'nun, geçtiğimiz yaz aylarında büyük bir teklifle karşılaştığı ortaya çıktı. Teklifi yapan ise Farmville, Cityville gibi oyunlarla internet oyunculuğunun gelişmekte olan ismi Zynga'dan gelmiş. Zynga, Finlandiyalı mobil oyun yapımcısı Rovio ile geçtiğimiz yaz aylarında masaya oturmuş ve firmayı satın almak için 2.5 milyar dolarlık oldukça yüksek bir teklif yapmış. Ancak Rovio, halka açılmayı planladığı dönemde firmalarını satmak istemeyerek bu güzel teklifi reddetmiş.

Rovio, şu sıralarda halka açılmayı planlıyor ve değerinin 1 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor. Firmayı satmamalarındaki en önemli etken de bu gözüküyor. Angry Birds ise gelişmeye devam ediyor. Oyuncakları, bardakları, t-shirtleri, kılıfları tüm dünyada üretilerek satılıyor. Satın alma işleminin gizli bir şekilde yürütüldüğü ve reddedilen teklifin iki firma tarafından hiçbir şekilde açıklanmadığı belirtiliyor. Bu haberi ortaya çıkan ise New York Times gazetesi. Gazete, iki firmanın da büyüme süreçlerinden dolayı bilgiyi gizlediklerini fakat çok güvenilir farklı kaynaklardan alınan bilgiler doğrultusunda öğrendiklerini söylüyor.
Daha önce de başkasını satın almak istemişti
Zynga, daha önce de PopCap Games'i 950 milyon dolara satın almak istemiş fakat teklifi yine reddedilmişti. Daha sonrasında ise PopCap Games, Electronic Arts tarafından 1.3 milyar dolara satın alınmıştı.Kaynak:ShiftDelete.com